Ta strona używa plików cookies.
Polityka cookies    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
Kocham Radzyń Podlaski

  Kochamy nasze miasto i jesteśmy z niego dumni!

List otwarty Dyrektora Zespołu Szkół w Czemiernikach do Redakcji Tygodnika "Wspólnota Radzyńska"

Gmina Czemierniki

Rzetelny ranking - nierzetelna informacja!

Drogi Panie redaktorze! W ostatnim numerze Tygodnika "Wspólnota Radzyńska" zamieszczony został artykuł na temat rankingu miejsc przyjaznych edukacji - tytuł "Czemierniki na szarym końcu...." W zamieszczonej tabeli rankingu zauważyłem , że za Gminą Czemierniki znalazła się inna Gmina - bliżej "szarego końca". Szkoda , że to my zostaliśmy "wyróżnieni" w tytule.

Szkoda też ,że Pan redaktor o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji poprosił jedynie dyrektora szkoły w Rokitnie. Dyrektorom Zespołu Szkół w Czemiernikach nie zadano żadnych pytań. Czytelnicy gazety otrzymali jasny, ale niestety nieprawdziwy przekaz, że Gmina Czemierniki jest najgorsza w naszym rejonie. Co pomyślą sobie o tym włodarze gminy Czemierniki, mieszkańcy, rodzice uczniów i dzieci z przedszkola czy nauczyciele? Ranking przecież nie kłamie , przekazuje dane ( liczby).Z tym się nie dyskutuje. ALE NALEŻY TE LICZBY ODPOWIEDNIO INTERPRETOWAĆ! Wystarczyło poprosić o wyjaśnienie, komentarz kogoś, kto ma wiedzę na ten temat - tak jak to miało miejsce w przypadku gminy Rokitno. Skoro tak się nie stało, pozwolę sobie przytoczyć kilka argumentów, które, jak mi sie wydaje, rzucą więcej światła na przedstawiony ranking i przytoczone informacje .

1.- kategoria rankingu -,, dobry start "- to liczba dzieci 3-4 letnich w przedszkolu . Pozycja Gminy 1737- dziwnie daleko , na szczęście nie ,,szary koniec". Ilość dzieci 3-4 letnich w przedszkolu w Czemiernikach nie jest imponująca - od 40 do46 , ale więcej ich po prostu nie ma . Tyle sie urodziło. W latach 2017 -18 władze gminy podjęły starania i wybudowały nowoczesny obiekt przedszkolny na 90 miejsc, co w pełni zabezpiecza potrzeby gminy. W roku 2018 obiekt został oddany do użytku. Jest w nim 75 dzieci - wszystkie dzieci zostały przyjęte . W związku z tym , że posiadamy wolne miejsca, do przedszkola przyjmowane są również dzieci spoza naszej gminy. Przedszkole jest nowoczesne , świetnie wyposażone - tablica interaktywna, 4 duże sale , gabinet logopedyczny, aneks kuchenny, jadalnia , doświadczona kadra , itp. Ci , którzy je oglądali lub kontrolowali twierdzą , że jest najładniejsze i najlepiej wyposażone w powiecie radzyńskim. Jednak ranking tego nie potwierdza- czyżby ktoś o czymś zapomniał lub coś przeoczył ?

2.- kategoria - ,,wyrównywanie nierówności". Tu również dość niska pozycja 1917, ale nie na ,, szarym końcu"(dużo szkół z naszego rejonu zajęło niższe lokaty). Pod uwagę brane były ( jak dobrze odczytałem) wyniki sprawdzianu szóstoklasisty ( ostatni odbył się w 2016 roku) , oraz ilość ( wyniki) uczniów mających podobne oceny?

I TUTAJ UWAGA NAJWAŻNIEJSZA! Do Zespołu Szkół w Czemiernikach w latach, które obejmował ranking (2017 - 2019) uczęszczali uczniowie do szkoły podstawowej i gimnazjum z terenu gminy Czemierniki i z terenu całego województwa lubelskiego . Gimnazjum w Czemiernikach od samego początku istnienia , prowadziło tzw. KLASY GIMNAZJALNE PRZYSPOSABIAJĄCE DO PRACY PRZY OŚRODKU SZKOLENIA I WYCHOWANIA OHP W RADZYNIU PODLASKIM. Uczęszczali tu uczniowie mający ogromne problemy w nauce i zachowaniu z obszaru całego naszego województwa. W tych latach do Gimnazjum w Czemiernikach uczęszczało od 220 do 180 uczniów, z tego w klasach,, zawodowych "uczyło sie około 100 . Dla tych uczniów samo ukończenia szkoły było sukcesem , a otrzymanie oceny dopuszczającej marzeniem. W takich warunkach RÓŻNICE W OCENACH UCZNIÓW tych z Czemiernik i tych z klas ,,zawodowych" były ogromne.

Fundacja , która tworzyła ranking, na pewno o tym nie wiedziała - ich interesowały liczby, ale byłem przekonany , że redakcja Tygodnika Wspólnota miała tego świadomość.

3.- ostatnia kategoria - ,,wyniki egzaminów gimnazjalnych", która stawia Czemierniki na ,,szarym końcu". Jeszcze raz dodam. DO GIMNAZJUM W CZEMIERNIKACH UCZĘSZCZALI UCZNIOWIE Z KLAS PRZYSPOSABIAJĄCYCH DO PRACY Z OHP W RADZYNIU PODLASKIM. To były integralne ( do 2019r.)klasy wchodzące w skład Gimnazjum w Czemiernikach. Wyniki tych uczniów uzyskiwane na egzaminie gimnazjalnym i wyniki uczniów z klas w Czemiernikach , składały się na całość wyników Gimnazjum. W ostatnich latach na ogólną liczbę przystępujących do egzaminu uczniów naszego Gimnazjum 40% - 50% stanowili uczniowie z klas zawodowych (OHP). To świadczy, jak ogromny wpływ na wyniki szkoły mieli uczniowie z tych klas . Dla większości z nich najważniejsze było ukończenie szkoły gimnazjalnej. Wyniki egzaminu nie miały dla nich znaczenia. Ważne było przystąpienie do egzaminu ( bo to był warunek konieczny do ukończenia gimnazjum) , a po 10 - 15 min. opuszczali salę egzaminacyjną - po zakodowaniu swoich prac.

Uczniowie z klas w Czemiernikach uzyskiwali naprawdę dobre wyniki na egzaminie. Poniżej zamieszczam dowód na to stwierdzenie.

Rok 2018/19 Egzamin gimnazjalny.

- j. polski kl.zawodowe : 27,8% - kl. w Czemiernikach - 67,3% : powiat-62,3%, woj.-64,2%
- historia i wos kl. zawodowe:33,2% - kl. w Czemiernikach- 55%: powiat- 55%. woj.- 58,6%
- matematyka kl.zawodowe :16,5% - kl. w Czemiernikach - 38,8% : powiat- 38%, woj. -42,5%
- przedmioty przyrodnicze kl. zawodowe :27,4%- kl. w Czemiernikach-52,7%: powiat-46,1%, woj.-48,8%
- j. obce (angielski i rosyjski) kl. zawodowe:25%- kl. w Czemiernikach- 65,5% :powiat - 58,5%, woj.-65,8%

Wyniki świadczą o bardzo dobrym przygotowaniu uczniów z Czemiernik. Niestety, jestem zmuszany prawie corocznie do tłumaczenia na forum Waszego Tygodnika słabych wyników naszego gimnazjum. Już myślałem , że to się skończyło, niestety ponownie zmusiliście mnie do zabrania głosu. A wystarczyło zadzwonić i poprosić o wyjaśnienia lub komentarz do rankingu!

Dla rzetelnej informacji, dla mieszkańców Czemiernik i Gminy Czemierniki, dla nauczycieli , dla władz Gminy oraz rodziców uczniów , którzy pewnie ze zdumieniem na twarzy , rosnącą irytacją czytali ten ,,rzetelny ranking":

Z szacunkiem i poważaniem
Dyrektor Zespołu Szkół w Czemiernikach
Ireneusz Kaczorek

Komentarze obsługiwane przez CComment

Kategoria: