21 kwietnia 2005 r. Rada Powiatu w Radzyniu Podlaskim podjęła uchwałę w sprawie nadania herbu, pieczęci i flagi powiatowi radzyńskiemu. Autorem ich koncepcji heraldycznej jest prof. dr hab. Krzysztof Skupieński, natomiast projekty graficzne opracował Dariusz Dessauer.
27 maja 1990 r. odbyły się pierwsze w pełni demokratyczne wybory samorządowe do rad gmin i miast, które były równocześnie pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w Polsce po II wojnie światowej. 10 lat później Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego. Dla upamiętnienia 25-lecia reaktywowania polskich samorządów, w holu głównym Urzędu Miasta i Gminy Radzyń Podlaski, została wmurowana pamiątkowa tablica. 27 maja 2015 r. uroczystego jej odsłonięcia dokonali: burmistrz Jerzy Rębek oraz wójt Wiesław Mazurek. Tablicę poświęcił sufragan diecezji siedleckiej ks. Bp Piotr Sawczuk.
Jedynym rezerwatem przyrody znajdującym się na terenie powiatu radzyńskiego jest rezerwat faunistyczno-leśny „Czapliniec w Uroczysku Feliksówka”. Został on utworzony we wsi Biała (gm. Radzyń Podlaski) Zarządzeniem Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 23 stycznia 1973 r. (Monitor Polski z 1973 r. Nr 5, poz. 38).
Kościół Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Radzyniu Podlaskim jest świątynią przynależną do Parafii Św. Anny. W ołtarzu głównym kościoła znajduje się obraz przedstawiający męczeńską śmierć unitów z Pratulina. Ponadto, nad wejściem do kościoła, umieszczona została płaskorzeźba upamiętniająca Wincentego Lewoniuka i jego towarzyszy.
Wyjeżdżając z Radzynia Podlaskiego w kierunku Wisznic (drogą krajową nr 63) natrafimy na pomnik upamiętniający ofiary pierwszej egzekucji na ziemi radzyńskiej, przeprowadzonej w 1939 r. przez Niemców. Stoi on zapomniany przy skraju lasu ustrzeskiego (gm. Radzyń Podlaski), po lewej stronie, w odległości ok. 70 metrów od drogi asfaltowej.
Na cmentarzu komunalnym w Radzyniu Podlaskim, usytuowanym przy ul. Lubelskiej, znajduje się miejsce upamiętniające zbrodnię katyńską. Zobaczymy tutaj Dąb Pamięci i kamień z tablicą poświęcone por. Tadeuszowi Borkowskiemu, a także Krzyż Katyński. Miejsce powstało z inicjatywy społeczności I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim.