Ta strona używa plików cookies.
Polityka cookies    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
Kocham Radzyń Podlaski

  Kochamy nasze miasto i jesteśmy z niego dumni!

Wszystkich Świętych w Radzyniu: Msze i kwesta dla zabytków

W dniach od 31 października do 2 listopada 2025 roku na cmentarzu parafialnym i komunalnym w Radzyniu Podlaskim odbędzie się I Radzyńska Kwesta „Ratujemy Zabytkowe Nagrobki”. To piękna inicjatywa społeczna, która łączy duchowy wymiar uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego z troską o materialne dziedzictwo przeszłości.

🕯️ Msze święte na radzyńskich cmentarzach

Jak co roku, mieszkańcy Radzynia będą mogli uczestniczyć w Mszach św. odprawianych na cmentarzach:

1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych

Cmentarz parafialny: godz. 9:00, 12:00, 16:00

Cmentarz komunalny: godz. 10:30, 16:00

2 listopada – Wspomnienie Wszystkich Zmarłych

Cmentarz parafialny: godz. 9:00, 12:00, 16:00

Cmentarz komunalny: godz. 10:30, 16:00

To wyjątkowy czas modlitwy za zmarłych, zadumy i refleksji nad przemijaniem. W tych dniach radzyńskie nekropolie odwiedzają setki mieszkańców i gości, by zapalić znicze, złożyć kwiaty i przywołać pamięć o bliskich.

💐 Kwesta dla historii – ratujemy zabytkowe nagrobki

Równolegle z uroczystościami religijnymi odbędzie się I Radzyńska Kwesta „Ratujemy Zabytkowe Nagrobki”.

To inicjatywa zrodzona z troski o pamięć i szacunek wobec tych, którzy żyli przed nami i tworzyli historię miasta. Celem zbiórki jest pozyskanie środków na renowację starych, niszczejących pomników i nagrobków – często zapomnianych, porośniętych mchem i z zatartymi inskrypcjami, które wciąż są cennym świadectwem dziejów Radzynia Podlaskiego.

Pierwszym dziełem odnowy będzie nagrobek Haliny Rudnickiej, osoby niezwykle zasłużonej dla lokalnej społeczności. To właśnie ona w czasie pierwszej niemieckiej okupacji dała początek radzyńskiej edukacji średniej. Rok 2025 jest szczególny – mija 100 lat od jej śmierci, co czyni tę inicjatywę symbolicznym hołdem wdzięczności i pamięci.

🤝 Wspólne dzieło mieszkańców

Jak podkreślają organizatorzy, kwesta to nie tylko ratowanie kamienia i rzeźby, ale także lekcja historii i patriotyzmu, a przede wszystkim wyraz szacunku dla przodków. Troska o zabytkowe nagrobki jest świadectwem dojrzałości wspólnoty i naszej odpowiedzialności za dziedzictwo.

„Troszcząc się o przeszłość, budujemy więź z naszą małą ojczyzną i przypominamy, że pamięć o zmarłych jest miarą naszego człowieczeństwa” – podkreślają inicjatorzy przedsięwzięcia.

Organizatorem kwesty jest Komitet Społeczny „Ratujemy Zabytkowe Nagrobki w Radzyniu Podlaskim” w składzie:

ks. kan. Krzysztof Pawelec – Dziekan Dekanatu Radzyńskiego i Proboszcz Parafii Trójcy Świętej w Radzyniu Podlaskim,

Robert Mazurek – nauczyciel, społecznik, regionalista, animator kultury i samorządowiec,

Ewa Grodzka – Dyrektor I LO w Radzyniu Podlaskim,

dr Grażyna Dzida – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim,

Wojciech Kwiatek,

Karol Niewęgłowski.

📞 Kontakt i wsparcie

Więcej informacji o kweście można uzyskać pod numerem telefonu 606 234 320 lub adresem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Organizatorzy zachęcają mieszkańców do udziału w zbiórce i wspólnego ratowania radzyńskich zabytków.

 

Komentarze obsługiwane przez CComment

Kategoria: