Ta strona używa plików cookies.
Polityka cookies    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
Kocham Radzyń Podlaski

  Kochamy nasze miasto i jesteśmy z niego dumni!

Zasadzenie Dębu „Bartuś” w I LO w Radzyniu Podlaskim

7 listopada br. w I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim odbył się patriotyczny montaż słowno-muzyczny z okazji zbliżających się obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Jarosław Kwasek, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Wicestarosta Ireneusz Mroczek, Członkowie Zarządu Powiatu Radzyńskiego: Alina Kryjak i Tomasz Stephan, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Mazurek, Radny Powiatu Radzyńskiego Zbigniew Smółko oraz gospodarz uroczystości – Dyrektor I LO Ewa Grodzka.

Po części artystycznej uczniowie, zaproszeni goście oraz przedstawiciele samorządu wspólnie posadzili wyjątkowe drzewo – potomka słynnego Dębu Bartka, jednego z najstarszych i najcenniejszych pomników przyrody w Polsce.

Pomysłodawcą zasadzenia dębu był Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Mazurek, a sprowadzeniem sadzonki do Radzynia Podlaskiego zajął się Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Jarosław Kwasek.

W swoim wystąpieniu Jarosław Kwasek zwrócił się do młodzieży z niezwykle osobistym przesłaniem o potrzebie pielęgnowania patriotyzmu:

– To jest coś wspaniałego, że nikt Was nie musi do tego przymuszać, żebyście tu byli, żebyście świętowali niepodległość naszego kraju. Robicie to z serca i tak bym właśnie chciał, żebyście tę miłość do Ojczyzny, ten patriotyzm mieli po prostu w sercu. Tego nie da się wyuczyć ani nakazać – to trzeba czuć.

Dąb, który dziś posadzimy, to symbol naszej siły i niezłomności. Tak jak on przetrwał wieki, tak i my – Polacy – musimy dbać o to, by pamięć o naszej historii trwała. A święto 11 listopada niech zawsze będzie radosnym świętem wolności i dumy z tego, że żyjemy w swoim kraju, mówimy własnym językiem i możemy myśleć po polsku – podkreślił Członek Zarządu Województwa Lubelskiego.

Słowa uznania dla uczniów i nauczycieli przekazał również Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski:

– Bardzo dziękuję za zaproszenie na tę piękną lekcję nie tylko historii, ale i patriotyzmu. Gratuluję nauczycielom, którzy przygotowali młodzież, oraz samej młodzieży, bo Waszym obowiązkiem w tym wieku jest uczyć się i kochać Polskę. Macie ogromne szczęście, że możecie dla Ojczyzny rozwijać się w wolnym kraju – mówił Starosta.

– Cieszę się, że dziś razem z władzami województwa możemy posadzić tego potomka Dębu Bartka – symbol siły, trwania i jedności Polaków. To piękny gest w tysiąclecie państwa polskiego i kolejny dowód, że w murach I LO bije serce prawdziwie patriotyczne – dodał.

Zwieńczeniem uroczystości było wspólne zasadzenie dębu na placu szkolnym – symboliczny gest, który na trwałe wpisze się w historię szkoły i całego Radzynia Podlaskiego.

Organizatorzy podkreślali, że to wydarzenie ma nie tylko znaczenie symboliczne, ale także wychowawcze – przypomina młodemu pokoleniu, że wolność i niepodległość wymagają troski, pamięci i codziennego pielęgnowania.

Tekst i foto: Magdalena Nieścioruk

251107-ilo-0002
251107-ilo-0004
251107-ilo-0006
251107-ilo-0008
251107-ilo-0009
251107-ilo-0015
251107-ilo-0019
251107-ilo-0024
251107-ilo-0030
251107-ilo-0045
251107-ilo-0057
251107-ilo-0082
251107-ilo-0133
251107-ilo-0252
251107-ilo-0431
251107-ilo-0447
251107-ilo-0528
251107-ilo-0559
251107-ilo-0604
251107-ilo-0611
251107-ilo-0639
251107-ilo-0650
251107-ilo-0667
251107-ilo-0679
251107-ilo-0698
251107-ilo-0720
251107-ilo-0743
251107-ilo-0755
251107-ilo-0785
251107-ilo-0803
251107-ilo-0834
251107-ilo-0866
251107-ilo-0872
251107-ilo-0895
251107-ilo-0920
251107-ilo-1048
251107-ilo-1051
251107-ilo-1116
251107-ilo-1179

Komentarze obsługiwane przez CComment

Kategoria: