Dziewięć miesięcy funkcjonowania nowej linii autobusowej łączącej Radzyń Podlaski ze stacją PKP Bedlno Radzyńskie pozwala już na pierwszą pełniejszą ocenę jej skuteczności. Połączenie uruchomione w styczniu 2025 roku, dzięki współpracy miasta, gminy i powiatu radzyńskiego, miało ułatwić mieszkańcom dojazd do kolei i przełamać bariery komunikacyjne w regionie. Dane pokazują jednak obraz bardziej złożony: z jednej strony można zauważyć stopniowy wzrost zainteresowania, z drugiej – koszty utrzymania linii pozostają wysokie.
Od stycznia do czerwca, czyli w pierwszym półroczu działania połączenia, z autobusów skorzystało łącznie 2 265 osób. W kolejnych miesiącach zainteresowanie wyraźnie wzrosło. Lipiec przyniósł 560 pasażerów, sierpień aż 676, a wrzesień 492. Oznacza to, że w trzecim kwartale linia przewiozła łącznie 1 728 osób. W sumie, od początku roku do końca września, z kursów skorzystało 3 993 pasażerów.
Wzrost frekwencji nie przełożył się jednak na spadek wydatków związanych z utrzymaniem połączenia. Koszty w pierwszym półroczu wyniosły łącznie 88 085,98 zł. W trzecim kwartale były jeszcze wyższe: lipiec kosztował 16 209,90 zł, sierpień 18 471,04 zł, a wrzesień 17 056,20 zł. Oznacza to, że od stycznia do września funkcjonowanie linii pochłonęło 139 823,12 zł.
Średni koszt przewozu jednego pasażera w analizowanym okresie wyniósł około 35 zł.
Mimo tego pozytywnego trendu frekwencja nadal pozostaje niska, jeśli wziąć pod uwagę, że realizowane są cztery kursy dziennie. W przeliczeniu na jeden kurs oznacza to średnio zaledwie około czterech pasażerów.
Komentarze obsługiwane przez CComment