Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim został włączony do ogólnopolskiego projektu „Szpitale Przyjazne Wojsku”. Inicjatywa, realizowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, ma na celu rozwijanie współdziałania pomiędzy wojskiem, samorządami a służbą zdrowia, szczególnie w zakresie przygotowania do sytuacji kryzysowych.
Uroczystość związana z podpisaniem stosownego porozumienia odbyła się 20 października 2025 r. w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowym w Jeżewie niedaleko Zgierza. Pod dokumentem podpisali się: dyrektor radzyńskiego SPZOZ Jarosław Sosnowski, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski wraz z Tomaszem Stephanem oraz wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Projekt ma charakter długofalowy i stanowi istotny element strategii bezpieczeństwa państwa. Zgodnie z założeniami MON, jego kluczowym celem jest zagwarantowanie mieszkańcom dostępu do szybkiej i specjalistycznej opieki medycznej w razie wystąpienia zagrożeń o różnym charakterze. Uczestnictwo w programie oznacza dla szpitali nie tylko formalne nadanie statusu placówki „przyjaznej wojsku”, ale również możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań medycznych, wsparcia infrastrukturalnego oraz usprawnienia organizacji pracy.
Dyrektor Jarosław Sosnowski podkreśla, że szpitale zlokalizowane we wschodniej części kraju, w tym placówka w Radzyniu Podlaskim, pełnią wyjątkowo ważną funkcję w systemie zabezpieczenia medycznego Sił Zbrojnych. Dotyczy to zwłaszcza jednostek wojskowych w Bezwoli oraz obszarów położonych wzdłuż szlaków komunikacyjnych S19 i 63. W ramach programu szpitale cywilne mają zapewniać żołnierzom – zarówno wojsk operacyjnych, jak i WOT – szerszy zakres świadczeń, otrzymując jednocześnie wsparcie finansowe i organizacyjne od MON.
Zawarte porozumienie niesie więc podwójną korzyść: pogłębia współpracę między sektorem cywilnym i wojskowym oraz wzmacnia bezpieczeństwo zdrowotne lokalnej społeczności. Jak podkreśla kierownictwo SPZOZ, udział w programie to nie tylko wyróżnienie, lecz także konkretne udogodnienia, które w niedługim czasie odczują pacjenci radzyńskiego szpitala.
Komentarze obsługiwane przez CComment