Ta strona używa plików cookies.
Polityka cookies    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
Kocham Radzyń Podlaski

  Kochamy nasze miasto i jesteśmy z niego dumni!

Spotkanie z astronomami dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyniu

SP nr 1 w Radzyniu Podlaskim

Program „Astronomowie w szkołach” to tegoroczna inicjatywa Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, realizowana w ramach świętowania stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Jednym z jej elementów jest popularyzacja nauki o kosmosie wśród uczniów szkół podstawowych. Dzięki staraniom dyrektor SP 1 Bożeny Płatek, 25 listopada z prelekcjami dla uczniów „jedynki” przyjechali wybitni naukowcy, którzy z wielkim zainteresowaniem opowiadali o wszechświecie.

- O projekcie przeczytałam pod koniec lipca br., napisałam szybko wniosek ponieważ chciałam, aby dzieci doświadczyły spotkania z astronomami, a już we wrześniu otrzymałam wiadomość pozytywną, że szkoła zakwalifikowała się do jego realizacji. Gościmy u nas wybitnych specjalistów w osobach: dr Agnieszka Majczyna z Narodowego Centrum Badań Jądrowych oraz dr Mirosław Należyty z Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, którzy przeprowadzą trzy pogadanki dostosowane do przedziałów wiekowych: „Niebieski zwierzyniec”, „Nasze miejsce we wszechświecie” i „Skąd się biorą gwiazdy” - wyjaśnia dyrektor SP1 Bożena Płatek.

Niewątpliwym zaskoczeniem dla uczniów był fakt, że dr Agnieszka Majczyna jest rodowitą Radzynianką i absolwentką Szkoły Podstawowej nr 1.
- Nie spodziewałam się tak miłego i ciepłego przyjęcia. W Radzyniu jestem przynajmniej raz w miesiącu ale dzisiaj poczułam się nieco inaczej. Wielkim zaskoczeniem był dla mnie widok moich nauczycieli, których Pani Dyrektor zaprosiła specjalnie na to spotkanie. A samo spotkanie i kontakt z dziećmi? Niesamowity! Dzieci słuchały i zadawały mnóstwo pytań, to znak, że chyba było ciekawie - podsumowała z uśmiechem spotkanie z uczniami prelegentka.

Tegoroczne listopadowe spotkanie z astronomami nie jest pierwszym i ostatnim. Najprawdopodobniej na wiosnę naukowcy ponownie odwiedzą nasze miasto, aby poprzez specjalistyczny sprzęt uczniowie mogli zobaczyć np. kratery na księżycu, księżyce Jowisza, mgławice i otaczające Ziemię planety.

 

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
image010
image011
image012
image013
image014
image015
image016
image017
image018
image019
image020
image021
image022
image023
 

Komentarze obsługiwane przez CComment

Kategoria: