Ta strona używa plików cookies.
Polityka cookies    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
Kocham Radzyń Podlaski

  Kochamy nasze miasto i jesteśmy z niego dumni!

Początek współpracy pomiędzy szkołami w Radzyniu i Warszawie

Urząd Miasta Radzyń Podlaski

W piątek 22 września br. do Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego nr 1 w Radzyniu Podlaskim przyjechali uczniowie z Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Towarzystwa Edukacyjnego Vizja w Warszawie. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był Mateusz Gajdzicki - nauczyciel z tamtejszej placówki, który pochodzi z naszego miasta. Jak sam powiedział, celem wizyty było nawiązanie współpracy pomiędzy szkołami, a w przyszłości wymiany uczniowskiej.

- Pomysł narodził się przypadkiem. Chęć nawiązania współpracy z inną placówką tkwił w naszych głowach już od dłuższego czasu. Propozycja szkoły z Radzynia wyszła ode mnie. Chciałem, aby moi wychowankowie poznali miasto, w którym spędziłem dzieciństwo i młodość. Nasz pomysł został radośnie przyjęty przez radzyńską Panią Dyrektor Renatę Sieromską, która zaprosiła nas do siebie w celu omówienia szczegółów. Ustaliliśmy, że na wiosnę nastąpi pierwsza wymiana uczniów, która potrwa dwa dni. Szkoły będą także przekazywać sobie kartki świąteczne. Uczniowie z Radzynia, którzy wezmą udział w wymianie, zostaną oprowadzeni m. in. po Starym Mieście w Warszawie. Będą mogli zwiedzić muzeum lub spędzić czas w sali zabaw - powiedział Mateusz.

Pierwszym etapem wycieczki warszawskich uczniów był wykład przeprowadzony przez delegację ze Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek. Dotyczył on specyfiki produkcji ich firmowych serów. Przedstawiciele aktywizowali słuchaczy poprzez pytania odnośnie slajdów. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem wysłuchały prelekcji, zadawały pytania, a następnie przystąpiły do degustacji. Miały też możliwość zakupu wybranych produktów. Kolejnym elementem wyjazdu było zwiedzanie Radzynia. Anna Wasak przybliżyła uczestnikom historię zabytkowych obiektów w naszym mieście. Uczniowie poznali dzieje rodu Potockich, wydarzenia związane z Oranżerią, Pałacem Potockich oraz kościołem Świętej Trójcy. Goście, przy okazji, mieli szansę wsłuchania się w bardzo skróconą opowieść o radzyńskiej katowni. Uczniowie zapoznali się także z przebiegiem życia Karola Lipińskiego - wybitnego muzyka wywodzącego się z Radzynia Podlaskiego. Dzieci zobaczyły jego popiersie znajdujące się przed Pałacem Potockich. Ostatnim etapem wycieczki było zwiedzanie Stajni Borysiuk. Na uczestników czekało tam także ognisko.

Karolina Kowalik

fot. Karol Niewęgłowski

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
image010
image011
image012
image013
image014
image015
image016
image017
image018
image019
image020
image021
image022
image023
image024
image025
image026
image027

Komentarze obsługiwane przez CComment

Kategoria: