Ta strona używa plików cookies.
Polityka cookies    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
Kocham Radzyń Podlaski

  Kochamy nasze miasto i jesteśmy z niego dumni!

KULTURA I HISTORIA

Zakończyły się XXXVIII Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu

Urząd Miasta Radzyń Podlaski / Anna Wasak

Koncertem monograficznym twórczości Karola Lipińskiego zakończyły się XXXVIII Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. W ten sposób uczczono również 160. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec I połowy XIX wieku, wspaniałego pedagoga, dyrygenta i kompozytora. W sobotę 9 października w sali radzyńskiej Oranżerii znakomite trio „Voytek Proniewicz & Roshko Brothers” w składzie: Voytek Proniewicz – skrzypce, Adam Roszkowski – skrzypce i Jan Roszkowski – wiolonczela wykonało dwa wielkie tria smyczkowe Lipińskiego: g-moll op. 8 i A-dur op. 12.

Była to szczególna okazja do wysłuchania utworów Karola Lipińskiego, ponieważ wirtuoz komponował utwory dostosowane do własnych, wyjątkowych możliwości technicznych i do dziś niewielu wykonawców ma je w swym repertuarze. „Jego twórczość była jednym z kulminacyjnych punktów europejskiej sztuki skrzypcowej [...] Lipiński utorował drogę do światowego uznania polskiej kultury narodowej. Był jednym z pierwszych wielkich kompozytorów przedchopinowskiej epoki, którego twórczość przekroczyła granice kraju i stała się uznana w Europie” - tak wypowiedział się o twórczości Lipińskiego rosyjski skrzypek i muzykolog Władymir Grigoriew. Wydarzenie można obejrzeć na kanale YouTube Telewizji Radzyń. Link do transmisji: https://youtu.be/yWC0wYFzeUo

Koncert poprowadziła Agnieszka Jeż - prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. K. Lipińskiego, która zaprezentowała program koncertu i wykonawców oraz sylwetkę kompozytora – wybitnego syna naszego miasta, urodzonego w Radzyniu 30 października 1790 r. w Pałacu Potockich, syna kapelmistrza orkiestry pałacowej.

Spotkanie było również okazją do podsumowania 20-lecia istnienia Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego. Publiczność mogła obejrzeć film zrealizowany z okazji jubileuszu RTM.

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją festiwalu objęli Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

Organizatorami wydarzenia są: Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim oraz Radzyński Ośrodek Kultury.

Przypomnijmy, że w ramach tegorocznej edycji Dni Karola Lipińskiego odbyły się jeszcze 3 koncerty.

„Perły zapomnianej muzyki polskiej” to tytuł koncertu jednego z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych młodego pokolenia – CUORE PIANO TRIO, którym 4 września zainaugurowane zostały XXXVIII Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. 11 września w hali widowiskowo – sportowej ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu odbył się Koncert Galowy w wykonaniu Warszawskiej Orkiestry Kameralnej Impressione pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego (poświęcamy temu wydarzeniu osobny materiał). 24 września w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu wystąpili Paulina Zielińska – flet i Tomasz Wojtaś – fortepian.

image001
image002
image003
image004
image005
image006
image007
image008
image009
image010
image011
image012
image013
image014
image015
image016
image017

Komentarze obsługiwane przez CComment

Kategoria: