Cudze chwalicie, swoje poznajcie... (cz. 166)
Na końcu Branicy Suchowolskiej (gm. Wohyń), naprzeciwko posesji oznaczonej numerem 63, stoi drewniany krzyż. Z inskrypcji na nim wyrytej dowiadujemy się, że został postawiony w latach 30-tych XX wieku.
Krzyż ma ok. 5 m wysokości i całkiem niedawno został odnowiony. Na betonowej podstawie ustawiony został, uskokowo rozszerzający się ku górze, cokół. W najszerszym momencie tworzy on półkę (zawsze udekorowaną kwiatami), z której wyrasta cała konstrukcja. Do krzyża przymocowana jest metalowa pasyjka, a jego wszystkie ramiona zakończone są ornamentem potrójnego liścia koniczyny. Symbolizuje to jedność Jezusa Chrystusa i Świętej Trójcy.
W dolnej części krzyża umieszczona została inskrypcja: ROK / JUBILE / USZOWY / ODKU / PIENIA / 1933 /. Ostatnia zapisana cyfra jest trudna do odczytania, jednak z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać, że krzyż został ustawiony z okazji Roku Odkupienia. Z inicjatywy papieża Piusa XI ogłoszony został on w 1933 roku dla upamiętnienia 1900. rocznicy śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. Materialnymi pamiątkami tego jubileuszu są właśnie przydrożne krzyże, które możemy spotkać w wielu miejscowościach powiatu radzyńskiego.
Komentarze obsługiwane przez CComment