Cudze chwalicie, swoje poznajcie... (cz. 124)
Na skraju Zarzeca Ulańskiego (gm. Ulan-Majorat), w niedalekim sąsiedztwie mostu na rzece Bystrzycy, znajduje się przydrożna kapliczka wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku. Jest ona wymurowana z cegły i otynkowana.
Kapliczka powstała na planie prostokąta. Jej cokół składa się z dwóch części, które uskokowo zwężają się ku górze. Od frontu znajduje się zamknięta odcinkowo wnęka, która zawsze przyozdobiona jest kwiatami. Cokół wieńczy obiegający z trzech stron (wyrobiony w tynku) napis: OD POWIETRZA GŁODU / OGNIA WOJNY / ZAHOWAI NAS PANIE /. W górnej kondygnacji kapliczki, od frontu, umieszczony został otwór. Jest on przeszklony i zamknięty odcinkowo. Z kolei po bokach znajdują się małe prostokątne okienka. Wewnątrz kapliczki zobaczymy ludową rzeźbę Jana Nepomucena pochodzącą z przełomu XIX i XX wieku. Święty ubrany jest w komżę i pelerynę, na głowie ma zaś biret. W prawym ręku trzyma krzyż odpustowy na godzinę śmierci, natomiast w lewym palmę – oznakę męczeństwa. Dach kapliczki jest niski, czterospadowy i został pokryty blachą. Wieńczy go kowalski krzyż.
Kapliczka jest lekko pochylona w prawą stronę. Została ogrodzona metalowym płotkiem, z furtką od przodu. Jej otoczenie wyłożone jest kostką brukową oraz obsadzone licznymi drzewkami.
Komentarze obsługiwane przez CComment