Cudze chwalicie, swoje poznajcie... (cz. 183)
8 grudnia 1854 roku papież Pius IX ogłosił dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. To bardzo ważne twierdzenie teologiczne kościoła katolickiego definiujące szczególny stan świętości będący przywilejem Marii z Nazaretu. W 50-tą rocznicę jego ogłoszenia w Radzyniu ufundowane zostały dwie figury Matki Bożej – przy kościele Świętej Trójcy oraz przy pałacu Szlubowskich zwanym „Gubernią”.
Papieski dogmat z połowy XIX wieku brzmi: „(...) ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana jako nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną, i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć.” Było to orzeczenie wygłoszone ex cathedra, co oznaczało odwołanie się do najwyższego stopnia autorytetu papieskiego w nauczaniu chrześcijańskich prawd wiary i moralności.
Pierwsza ze wspomnianych figur Matki Bożej Niepokalanej stoi na placu przy radzyńskim kościele Świętej Trójcy (po wschodniej stronie prezbiterium). Wykonana jest z kamienia i otacza ją metalowy płotek. Na prostopadłościennym cokole (od frontu) widnieje napis: O MARYO! / MATKO NIEPOKALANIE / POCZĘTA / MÓDL SIĘ ZA NAMI! / 1904 /. Z kolei z tyłu przeczytamy: PAMIĄTKA 50 GO JUBILEUSZU / OGŁOSZENIA DOGMATU / NIEPOKALANEGO POCZĘCIA / 1854-1904 /. Matka Boża stoi na ściętej od dołu kuli ziemskiej. Lewą, bosą stopą przydeptuje głowę węża. Postać Maryi ubrana jest w długie szaty: suknię i płaszcz opadające w fałdach do stóp. Głowa Maryi – o długich, nieosłoniętych chustą włosach – jest schylona ku dołowi. Ręce ma ugięte w łokciach, a dłonie złożone na piersiach. Figurę w 1904 roku wykonał Jan Rudnicki z Warszawy.
Na ul. Sitkowskiego, w parku przy pałacu „Gubernia”, spotkamy drugą figurę. Na wysokim postumencie ukazana jest kamienna postać Matki Bożej w marszczonej sukni, z pasem w talii oraz marszczonymi szatami. Jej głowa jest pochylona do dołu. Maryja stoi na kuli ziemskiej, stopami przytrzymując węża, obok którego leży jabłko. Na cokole wyryty został następujący napis: ŚLICZNAŚ / I / NIEPOKALANA // 1854-1904 /. Ponadto z boku widnieje sygnatura autora: L. Pyrowicz / WARSZAWA DZIKA 61 /. Figurę, podczas wizytacji w Radzyniu 27 i 28 sierpnia 1905 roku, poświęcił ks. biskup Franciszek Jaczewski.
Komentarze obsługiwane przez CComment