Cudze chwalicie, swoje poznajcie... (cz. 10)
Na cmentarzu komunalnym w Radzyniu Podlaskim, za bramą główną po prawej stronie, znajduje się Pomnik Dzieci Utraconych. Inicjatywa jego utworzenia zrodziła się w 2021 roku z potrzeby godnego pochowania, w obrządku rzymskokatolickim, doczesnych szczątków dzieci martwo urodzonych, z szacunkiem należytym osobie ludzkiej.
Inicjatorką utworzenia pomnika była Anna Stephan z Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Siedleckiej. Stosowne porozumienie w tej sprawie, poprzedzone dwoma spotkaniami konsultacyjnymi, podpisane zostało 30 czerwca 2021 roku w radzyńskim magistracie. Zawarli je: Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, Dziekan Dekanatu Radzyńskiego ks. prał. Roman Wiszniewski, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim Robert Lis i prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Radzyniu Podlaskim Jarosław Ejsmont. Ponadto postanowiono, że każdego roku w okolicach 15 października będzie się odbywał uroczysty pogrzeb dzieci utraconych bądź zmarłych tuż po porodzie. Przypada wtedy Światowy Dzień Dziecka Utraconego, który w Polsce obchodzony jest od 2004 roku.
Stworzeniem koncepcji oraz budową pomnika zajął się specjalnie powołany do tego Komitet. Tworzyło go 20 osób, wśród których znaleźli się proboszczowie radzyńskich parafii, samorządowcy miejscy, gminni i powiatowi, przedstawiciele szpitala, Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych i Duszpasterstwa Rodzin. Całkowity koszt budowy pomnika wyniósł 70 tys. zł.
W centralnej części pomnika stoi figura Najświętszej Maryi Panny, która na rękach trzyma i tuli do siebie Dzieciątko. Umieszczona została ona na postumencie, do którego od frontu przymocowano tablicę z napisem: GRÓB / DZIECI / UTRACONYCH. Wokół znajduje się 14 podwójnych grobów, każdy z czarnym krzyżem na wierzchu oraz tablicą informującą o latach pochówku. Pierwszy z prawej symbolicznie został poświęcony wszystkim dzieciom, które nie mają grobów. Po 20. latach będzie on pełnił rolę ossuarium – grobu, gdzie będą składane ekshumowane szczątki. Odczytamy na nim sentencję: DZIECI, KTÓRE / NIE MAJĄ GROBU.
Pierwszy uroczysty pochówek dzieci martwo urodzonych odbył się w Radzyniu 17 października 2021 roku. Natomiast uroczystego poświęcenia Pomnika Dzieci Utraconych dokonał 16 października 2022 roku ordynariusz siedlecki ks. bp Kazimierz Gurda.
Komentarze obsługiwane przez CComment