MANSJONARIA – budynek przy ul. Warszawskiej 1, przeznaczony niegdyś dla mansjonariusza, kapłana niższej rangi, pełniącego stałą posługę przy kościele Świętej Trójcy. Mansjonariusze zajmowali się codziennym śpiewaniem oficjum ku czci Najświętszej Maryi Panny oraz odprawianiem mszy świętych. Obiekt ufundowany został przez Stanisława Antoniego Szczukę i wzmiankowany w 1679 roku. W drugiej połowie XVIII wieku budynek przebudowano, zachowując jego pierwotne przeznaczenie. Obecnie stanowi własność prywatną i pełni funkcje handlowo-usługowe.

Fot. Piotr Hapka (1-3) oraz Robert Mazurek (4)
Jeśli znacie Państwo typowe dla Radzynia określenia przedmiotów, miejsc czy zwyczajów, podzielcie się nimi! Propozycje pojęć wraz z krótkimi definicjami można przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zgłaszać u Roberta Mazurka (tel. 606-234-320). Każda informacja jest cenna i przyczyni się do stworzenia kompletnego obrazu dawnego Radzynia Podlaskiego.

Komentarze obsługiwane przez CComment