MIESZKO – dąb rosnący przy I Liceum Ogólnokształcącym. Posadzony w 1974 roku z inicjatywy dyrektora Mieczysława Sawickiego jako pamiątka trzydziestolecia PRL, z sadzonki pochodzącej z lasu Feliksówka. Imię „Mieszko” nadano mu 12 października 2016 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół I LO, w ramach obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, nawiązując do postaci księcia Mieszka I i symbolicznych początków państwa polskiego. Uroczystości przewodniczyła dyrektor Ewa Grodzka, a fakt ten upamiętnia tablica u podnóża drzewa. Dąb stanowi dziś lokalny symbol pamięci i ciągłości historii, łącząc dzieje szkoły i miasta z początkiem polskiej państwowości.

Fot. archiwum I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim (1) oraz Robert Mazurek (2 i 3)
Jeśli znacie Państwo typowe dla Radzynia określenia przedmiotów, miejsc czy zwyczajów, podzielcie się nimi! Propozycje pojęć wraz z krótkimi definicjami można przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zgłaszać u Roberta Mazurka (tel. 606-234-320). Każda informacja jest cenna i przyczyni się do stworzenia kompletnego obrazu dawnego Radzynia Podlaskiego.

Komentarze obsługiwane przez CComment