Ta strona używa plików cookies.
Polityka cookies    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
Kocham Radzyń Podlaski

  Kochamy nasze miasto i jesteśmy z niego dumni!

XL DKL: Koncert Muzyki Sakralnej - muzyka unosząca do nieba

Urząd Miasta Radzyń Podlaski / Anna Wasak

W drugiej odsłonie XL Dni Karola Lipińskiego radzyńscy melomani mogli wysłuchać wspaniałego Koncertu Muzyki Sakralnej. Wydarzenie odbyło się 8 października w podniosłej scenerii kościoła Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim. Dwanaście utworów – znanych i pięknych pieśni oraz arii wykonała sopranistka - radzynianka Agny Bryjan (pseudonim artystyczny Agnieszki Kadłubowskiej), której towarzyszył kwintet smyczkowy „Kwartemia Plus”.

Muzycy wykonali kompozycje klasyczne (m.in. F. Schuberta, J/S. Bacha, G. Verdiego, G. F. Händla, W. A. Mozarta), ale również współczesnych autorów (m.in. skomponowane dla pieśniarki utwory Vlasty Traczyk i Aleksandra Resiaka – członka kwintetu).

Gości powitała Agnieszka Jeż – kierownik organizacyjny DKL, prezes Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego – głównego organizatora Dni Karola Lipińskiego, a jednocześnie była nauczycielka Agnieszki Kadłubowskiej w radzyńskiej PSM.

Koncert poprowadziła Dorota Szostakiewicz. Zaprezentowała wykonawców i utwory, które znalazły się w repertuarze. Przekazała też m.in. ciekawostkę o utworze, który jest dobrze znany, najczęściej wykonywany na ślubach. To “Ave Maryja”, którego autorstwo przypisywane jest Giulio Cacciniemu, żyjącemu na przełomie XVI i XVII w. Tymczasem ten przepiękny utwór skomponował w 1971 r. Władimir Wawiłow kompozytor radziecki, samouk. Mistyfikacja miała pomóc w popularyzacji utworu.

Koncert najkrócej można podsumować: wspaniała muzyka w wykonaniu unoszącym do nieba. Jako radzynianie oprócz zachwytu czuliśmy dumę, że pieśniarka pochodzi z naszego miasta.

Patronat honorowy nad XL Dniami Karola Lipińskiego objęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

Współorganizatorami wydarzenia są: Radzyński Ośrodek Kultury, Parafia Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim.

Agny Bryjan (Agnieszka Kadłubowska) – to polska sopranistka, solistka operowa, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego w klasie śpiewu oraz Wydziału Instrumentalnego w klasie gitary klasycznej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Na scenie zadebiutowała rolą Paminy w operze „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta w Teatrze Wielkim w Łodzi. Śpiewała takie partie operowe jak: Annina „Traviata” G. Verdiego, Zerlina „Don Giovanni” W. A Mozarta, Lauretta „Gianni Schicchi” G. Pucciniego, Ritmo „Cosmocanto” C. Kurowskiego. Wykonała Tryptyk Śląski W. Lutosławskiego oraz partię sopranu w „Mszy Koronacyjnej C-dur” W.A. Mozarta i „Magnificat” J. Ruttera. Współpracuje ze znanymi polskimi orkiestrami i dyrygentami. W swoim repertuarze posiada arie operowe, operetkowe i musicalowe, partie oratoryjne jak również pieśni kompozytorów polskich, francuskich, angielskich, rosyjskich, hiszpańskich i niemieckich.

Kwintet smyczkowy Kwartemia Plus powstał z inicjatywy artystów Stowarzyszenia Wschód Kultury, którego misją jest organizowanie przedsięwzięć artystycznych na najwyższym poziomie i angażowanie do swoich działań najlepszych, zawodowych muzyków. W repertuarze posiadają utwory kompozytorów wszystkich epok i stylów.

 

Komentarze obsługiwane przez CComment

Kategoria: