Ta strona używa plików cookies.
Polityka cookies    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
Kocham Radzyń Podlaski

  Kochamy nasze miasto i jesteśmy z niego dumni!

Niedźwiadek Podróżnik stanął w Radzyniu

Jest z brązu, ma 50 cm wzrostu, waży 45 kg, na plecach niesie plecak i podpiera się kijkiem – tak wygląda miś Podróżnik, który jako pierwszy stanął na Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka. Inauguracja szlaku odbyła się w niedzielne popołudnie 14 kwietnia 2024 roku na Skwerze Podróżników, gdzie odsłonięto pierwszą figurę.

Pod znakiem niedźwiadka

– Wrocław ma krasnale, Lublin koziołki, a Radzyń będzie miał niedźwiadki. Jest to nawiązanie do herbu miasta, w którym znajduje się biały niedźwiedź na czerwonym tle. Figurki, jakie chcemy postawić na terenie całego miasta, utworzą szlak, który połączy wyjątkowe miejsca w Radzyniu, istotne pod względem historycznym, kulturalnym i turystycznym – mówił pomysłodawca szlaku Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury, zaznaczając, że celem powstania Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka jest podniesienie atrakcyjności turystycznej miejscowości.

Nieprzypadkowe miejsce

Figurkę odsłonili najmłodsi radzynianie w towarzystwie burmistrza miasta Jerzego Rębka oraz starosty radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego. Niedźwiadek otrzymał na imię Podróżnik. Ma 50 cm wysokości, jest wykonany z brązu i waży 45 kg. Posiada atrybuty podróżnika – plecak oraz kijek – i nieprzypadkowo stanął na skwerze, gdzie swoje tabliczki odsłonili najwięksi globtroterzy w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Jak podkreślił pomysłodawca szlaku, jest to idealne miejsce do rozpoczęcia wędrówki po Radzyniu.

Skwer Podróżników 21 maja 2015 roku uroczyście otworzył Aleksander Doba – pierwszy człowiek na świecie, który trzykrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, wykorzystując do tego wyłącznie siłę własnych mięśni. – Odsłaniane na skwerze tabliczki nawiązują do herbu Radzynia Podlaskiego i mają kształt łapy niedźwiedzia. Znajdują się na nich imiona i nazwiska podróżników. W ten sposób zwierzak symbolicznie wędruje po skwerze – wyjaśnił R. Mazurek, dodając, że w ciągu dziewięciu lat niedźwiedzie łapy odcisnęli m.in.: wspomniany Aleksander Doba, Elżbieta Dzikowska (wspólną z Tony Halikiem), Nela Mała Reporterka, Arkady Paweł Fiedler (wspólną ze swoim dziadkiem Arkadym Fiedlerem i ojcem Arkadym Radosławem Fiedlerem), Marek Kamiński, Jacek Pałkiewicz, Tomek Michniewicz, Piotr Pustelnik, Marek Fiedler, Marek Niedźwiecki, Aleksandra i Karol Lewandowscy, Robert Makłowicz, Krzysztof Wielicki, Przemek Kossakowski i Miłka Raulin. Wszyscy odwiedzili miasto w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. To cykl organizowany od 2012 roku, który bardzo szybko stał się jednym z ważniejszych wydarzeń w mieście, wpisując się na stałe do kulturalnego kalendarza. – Każda jego edycja to gwarancja ciekawego tematu, barwnej opowieści oraz spotkania z nietuzinkową osobowością podróżnika. I, oczywiście, zdobycia szerokiej wiedzy o dalekich, egzotycznych lub tajemniczych miejscach, odległych nie tylko geograficznie, ale również kulturowo – zapewnił R. Mazurek, prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia „Podróżnik”, które jest organizatorem cyklu.

Potencjał na skalę Europy

– Skwer stał się już niewątpliwą atrakcją turystyczną Radzynia. Teraz dołączamy do innych miast, niektórych bardzo dużych, jak Poznań i Wrocław, gdzie podobne figurki i szlaki już istnieją – zauważył burmistrz Jerzy Rębek. – My także dysponujemy wielkim potencjałem, przede wszystkim ludźmi, ale również wyjątkowymi na skalę Polski, a nawet Europy zabytkami. Dlatego ta atrakcja, czyli Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka będzie czymś szczególnym i niezwykle sympatycznym. Dzisiejsza obecność najmłodszych mówi sama za siebie – podkreślił włodarz. Następnie zwrócił się do dzieci: – Jeśli ktoś złapie niedźwiadka za ucho, na pewno spełnią się jego najskrytsze marzenia o podróżach – zażartował. Podziękował jednocześnie R. Mazurkowi za inicjatywę. – To najbardziej pozytywny z pozytywnych ludzi kultury – dodał J. Rębek.

Starosta Szczepan Niebrzegowski przyznał, że od lat jego ulubionym zwierzęciem jest biały niedźwiedź. – Aż do dzisiaj nie rozumiałem, o co chodzi z tą sympatią. Teraz już wiem: w herbie powiatu radzyńskiego znajduje się niedźwiedź na dwóch łapach, w herbie miasta – na czterech. Zatem to przeznaczenie – podsumował w humorystycznym tonie. – Gratuluję inicjatywy i jednocześnie dziękuję za starania, jakie władze miasta podejmują w kwestii promocji Radzynia – dodał starosta radzyński.

Chcemy, by to mieszkańcy nadawali imiona

Docelowo w mieście pojawi się kilkanaście figurek. Kolejny niedźwiadek prawdopodobnie stanie jeszcze przed wakacjami przy pomniku Karola Lipińskiego, patrona Państwowej Szkoły Muzycznej w Radzyniu Podlaskim. Jego atrybutem będą skrzypce. – Chcemy, aby to mieszkańcy, zwłaszcza ci najmłodsi, proponowali, miejsca i imiona dla niedźwiadków. Indywidualny charakter każdej z figurek zapewni atrakcyjność oraz nawiązanie do faktów związanych z danym miejscem. Ponadto pragniemy wokół rzeźb integrować życie społeczne, kulturalne i turystyczne naszego miasta – zaznaczył R. Mazurek, pomysłodawca utworzenia szlaku.

A już 5 maja, o 13.00, na Skwerze Podróżników pojawi się kolejna tabliczka. Tym razem odsłoni ją Beata Pawlikowska, a następnie w sali widowiskowo-kinowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury przybliży nam swój świat – „Świat według Blondynki”.

image001
image002
image003
image004
image005
image007
image008
image015
image018
image019
image021
image022
image023
image029
image033
image035
image036
image037
image039
image040
image041
image042
image043
image044
image045
image047
image051
image053
image054
image055
image056
image057
image058
image059
image062
image064
image066
image067
image070
image071
image072
image074
image075
image076
image077
image079
image082
image084
image087
image089
image091
image094
image095
image100
image108
image109
image111
image112
image117
image120
image121
image123
image124
image125
image126
image127
image129
image131
image137
image138
image143
image145
image146
image152
image156
image162
image183
image191
image197

Komentarze obsługiwane przez CComment

Kategoria: