Po raz trzeci ul. Ostrowiecka zamieniła się w deptak pełen rękodzieła i muzyki. Wszystko za sprawą Radzyńskiego Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2022”, który odbył się w sobotę 18 czerwca. Od wczesnych godzin porannych historyczna część Radzynia, gdzie w XV w. znajdowało się centrum miasta Kozirynek, późniejszego Radzynia Podlaskiego, wypełniła się gwarem, muzyką i zapachami przeróżnych potraw, m.in. kuchni tatarskiej.
Punktualnie o godz. 8.00 otwarte zostały stoiska handlowe, na których znaleźć można było wyroby z drewna, wikliny, papieru, lnu, naczynia gliniane. Nie zabrakło też produktów zielarskich, a także lokalnych potraw, jak. np. chleby, miody czy sękacze, z których słynie południowe Podlasie. Wzięciem cieszyły się również wędliny prosto z Litwy. Jednym słowem – było w czym wybierać.
W programie imprezy znalazły się także warsztaty rzeźbiarskie, garncarskie, plecenia makramy, malowania porcelany, szycia lalek, wyplatania wianków, a także pokazy malarstwa, rzeźbiarstwa piła spalinową czy wypiekania sękaczy.
Po południu natomiast rozpoczął się Festiwal Piosenki i Przyśpiewki Ludowej, podczas którego wystąpili: dzieci i młodzież, laureaci konkursów wokalnych ROK oraz Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej. Następnie zagrała i zaśpiewała Kapela Podwórkowa Klawa Ferajna. Natomiast zespół Hoyraky udowodnił, że połączenie energetycznej muzyki rockowej z folklorem ukraińskim to specjalność tej grupy. Gwiazdą wieczoru był zespół Pectus. Bracia Szczepanikowie zaprezentowali m.in. swoje największe hity: „To co chciałbym ci dać”, „Jeden moment”, „Szkołę marzeń” czy popularną „Barcelonę”, które publiczność śpiewała wraz z nimi. Koncert zakończył się potrójnym bisem oraz gromkimi brawami.
– Celem imprezy jest przybliżenie kultury tradycyjnej, zainteresowanie mieszkańców i turystów dziedzictwem kulturowym naszego regionu, przekazywanie z pokolenia na pokolenie obyczajów, poglądów, wierzeń i sposobów myślenia, a także promowanie regionu ze szczególnym naciskiem na prezentacje bogatego dorobku dziedzictwa kulturowego – mówi Robert Mazurek, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury i pomysłodawca jarmarku, który popularyzuje regionalne wyroby, przedmioty użytkowe i artystyczne, a także potrawy. – W tym roku na ul. Ostrowieckiej stanęło ponad 70 stoisk. Wielu wystawców przyjechało nawet z tak odległych miast jak Suwałki, Sanok czy Łódź. Swoje wyroby prezentowali też kupcy i artyści z Siedlec i Warszawy, a jarmark odwiedzili nie tylko mieszkańcy miasta, ale też turyści. Takie zainteresowanie świadczy o tym, że impreza z roku na rok staje się coraz bardziej popularna – podsumowuje R. Mazurek.
III Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2022” patronatem honorowym objęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek. Patronat medialny nad imprezą sprawowali: TVP3 Lublin, Telewizja Radzyń, Radio Lublin, Katolickie Radio Podlasie, Echo Katolickie, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń, Informator Powiatowy oraz portale internetowe – podlaski.info, podlasie24 oraz Kocham Radzyń Podlaski. Partnerami wydarzenia byli: Grupa Azoty Puławy, PGE Dystrybucja S.A., Lubelskie Smakuj Życie!, firma drGerard, Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek”, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim.
Komentarze obsługiwane przez CComment