Zbigniew Zamachowski, zespół Cztery Pory Miłowania oraz Michał Bajor to gwiazdy 27. Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Autorską „Oranżeria 2022”. Po raz kolejny dobór artystów przypadł mieszkańcom Radzynia do gustu, o czym świadczy fakt, że bilety na wszystkie koncerty rozeszły się błyskawicznie.
Impreza, która od 27. lat gości w kalendarzu wydarzeń kulturalnych miasta co roku przyciąga wielbicieli piosenki autorskiej z całego województwa i kraju. Tradycyjnie już organizatorzy, czyli Miasto Radzyń Podlaski i Radzyński Ośrodek Kultury, zaprosili do udziału w festiwalu znakomitych artystów. Ponadto odbył się „Anielski Koncert”, który zastąpił odbywający się jeszcze do niedawna konkurs. Miał on charakter prestiżowy a jego celem była prezentacja artystów o rozpoznanym już wysokim poziomie artystycznym, którzy jeszcze nie dali się poznać szerszej publiczności.
Impreza rozpoczęła się w piątek 21 października. Ze sceny ROK powitał gości jego dyrektor Robert Mazurek. Następnie przekazał mikrofon Burmistrzowi Radzynia Jerzemu Rębkowi i Staroście Radzyńskiemu Szczepanowi Niebrzegowskiemu, którzy otworzyli 27. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2022”.
Jako pierwszy wystąpił znany aktor teatralny i filmowy, Zbigniew Zamachowski. Recital rozpoczął od piosenki „W małym miasteczku”, podczas której swoje rodzinne Brzeziny porównał do Radzynia Podlaskiego. Ponadto publiczność usłyszała autorskie utwory artysty oraz oryginalne interpretacje piosenek znanych twórców: Agnieszki Osieckiej, Piotra Bukartyka, Stinga, Jeremiego Przybory, Grzegorza Wasowskiego i wielu innych. Nie zabrakło również przeboju „Kobiety jak te kwiaty”, znanego z plebiscytu radiowej „Trójki”, pochodzącego z przedstawienia „Zamach na MoCarta”. Było to spotkanie ze sztuką na najwyższym poziomie. Artyście towarzyszył kompozytor i pianista – Roman Hudaszek. We wspólne śpiewanie chętnie włączała się publiczność, a koncert zakończyły gromkie owacje na stojąco.
W sobotnie popołudnie 22 października w sali widowiskowo-kinowej ROK rozpoczął się „Anielski Koncert”. Na wzór Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wyboru wykonawców dokonała Rada Programowa festiwalu. Na radzyńskiej scenie wystąpili: Łukasz Majewski, Andriej Kotin, Kamil Robert Wasicki, Mariusz Orzechowski i zespół Cztery Pory Miłowania.
W skład Kapituły „Anielskiego Koncertu” weszli: Jan Kondrak (przewodniczący) oraz Jolanta Sip i prof. Tomasz Momot. Grupa Cztery Pory Miłowania została uhonorowana nagrodą publiczności, czyli Aniołem Łagodności im. Agaty Budzyńskiej za najbardziej anielski przekaz i muzyczne nawiązanie do początku lat sześćdziesiątych, za wykorzystanie tekstów poetyckich z tamtych lat z sukcesem na wielką skalę. Łukasz Majewski za precyzyjnie muzyczną artykulację głębokiej liryki osobistej otrzymał nagrodę Burmistrza Radzynia. Andriej Kotin – nagrodę Starosty Radzyńskiego za umuzyczniony melanż renesansowego uniwersalizmu, rodem od Erazma z Rotterdamu. Nagrodę Prezesa PUK otrzymał Kamil Robert Wasicki za swobodę i lekkość frazy muzycznej podkreślającą współcześnie, współczesną lirykę osobistą i obywatelską. Natomiast nagroda dyrektora ROK przypadła Mariuszowi Orzechowskiemu, za ekspresyjny powrót na scenę po 20 latach i sukcesy festiwalowe w bieżącym roku.
Zwieńczenie drugiego dnia festiwalu stanowił koncert zespołu „Cztery Pory Miłowania”. Małgorzata i Michał Miotke oraz Patryk Wendrowski zaprezentowali swoją autorską muzykę do wierszy m.in.: Edwarda Stachury, Bogdana Loebla, Piotra Konczaka czy Piotra Brymasa. Zespół oczarował zgromadzoną publiczność, która co chwilę nagradzała artystów gromkimi brawami. W zamian usłyszała dodatkowe bisy.
W niedzielę, na zakończenie „Oranżerii 2022”, zaśpiewał Michał Bajor. Na scenie ROK rozbrzmiały piosenki w tłumaczeniach Rafała Dziwisza i w aranżacjach Wojciecha Borkowskiego, które znalazły się na płycie „Kolor Cafe. Przeboje włoskie i francuskie”. Był to bardzo zróżnicowany recital, od przejmującej „Je suis malade” Dalidy, przez kolorowe „Couleur cafe” Gainsburga , czy roztańczone „Quando, quando”, aż po dramatyczny „Hymn miłości „Edith Piaf. Pomiędzy poszczególnymi piosenkami Michał Bajor opowiadał anegdoty dotyczące pierwszych wykonawców. Na zakończenie recitalu publiczność usłyszała piosenkę „Nie pozwalam na tę miłość”, do której tekst i muzykę stworzył sam Michał Bajor. Znajdzie się ona na najnowszej płycie artysty, której premiera planowana jest na 18 listopada. Oczywiście na koniec nie zabrakło bisów i owacji na stojąco.
27. Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Autorską „Oranżeria 2022” patronatem honorowym objęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski i Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek. Sponsorami „Oranżerii 2022” byli: Grupa „Azoty” Puławy, PGE Dystrybucja S.A. w Lublinie, Lubelskie smakuj życie, firma drGerard, Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Radzyniu Podlaskim. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowali: TVP3 Lublin, telewizja Radzyń, Radio Lublin, Katolickie Radio Podlasie, Słowo Podlasia, Echo Katolickie, Informator Powiatowy, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń oraz portale internetowe: podlaski.info, podlasie24.pl oraz Kocham Radzyń Podlaski.
Komentarze obsługiwane przez CComment